ELHUNYTAK.HU Magyarország internetes emlékportálja
Temetők
Megyék » Somogy » Kaposvár
Bemutató Temető

Déli Köztemető
Kaposvár, Szigetvári u.
82/511-695

Hősök Temetője
1912-ben kezdődik a temető "katonatörténete". A balkáni háború idején a tartalék hadikórházban gyógykezelt sebesült török katonák közül kettőt temettek ide. Az első világháború alatt a Kaposváron gyógykezelt sebesült katonák közül az első halott, akit a déli temetőbe temettek Balajcza Lajos budapesti népfelkelő. A Déli temetőben mint ahogy az Új Somogy írta "nem múlt el nap, hogy a katonazenekar Beethoven gyászindulójára nem kísért ő volna egy-egy vitézt a Szigetvári utca végére". Öt évig folyton nőtt a sírok sora. A temetésekre közpénzen az elhalálozások sorrendjében került sor. Barát és ellenség, saját vagy hadifogoly katona így került egymás mellé, immár a halálban megbékélve és fájdalmasan emlékeztetve minden háború értelmetlenségére.

Kaposfüredi Temető
Temetkezési helyül a mai templomkert és a mögötte lévő út szolgált. A falu növekedése miatt a házak közelében lévo temeto egyre jobban veszélyeztette a lakosok higiéniás biztonságát. Az ünnepségek pedig a falusiak véleménye szerint - a holtak nyugalmát zavarták. Más települések törekvéseihez hasonlóan valószínűleg az 1700-as évek végén költöztették ki a temetőt a "határba". Az bizonyítható, hogy a helyi földbirtokos által biztosított területen 1815ben már temető volt.

Kaposfüredi temető

Kaposfüredi temető

Keleti Temető
7400 Kaposvár Mező u.2.
82/511-495
Kaposváron,1770-ben született döntés arról, hogy a temetőt ki kell költöztetni a város szélére, a mai Gróf Apponyi Albert utca környékére. Ez a temető azonban hamarosan betelt, ezért a város megvásárolta a Cigli-féle telket, és 1843-tól már a mai Hársfa utca és a Fő utca közötti részen temetkeztek. Később a temető bővítéséhez a Virág utca és a malom közötti lejtős részt is megvásárolták. A hullaház a mai nyomda épülete helyén állt.

Nyugati Temető
Kaposvár, Jutai u.1
82/511-595
A kaposmérői és a jutai utak találkozásánál 1877-ben létesült temető, amelyet először Tüskevári, majd Nyugati temetőnek neveznek. 1893-ban egy kis alapterületű hullaház épült, és valószínűleg még ebben az évben sor került az első temetésre is. A város vezetése 1911-ben a temető kibővítéséről döntött. Ekkor csatolják a területhez a temető északi részét. Ebben az időben ez a temető a szegények, a kisemberek temetője volt.

Szentjakabi Temető
Kaposvár, Kaposszentjakab

Toponári temető
A török kiűzése után a Festetich-család birtokközpontot alakított ki Toponáron, amelynek működtetéséhez munkás kezekre volt szükség. A magyarok mellett jelentős számban települtek a faluba szlovákok és zsidók is. Ebben az időben létesült az úgynevezett Ó temető , amely ma is három részből áll. Először a tótok temetkeztek ide, majd a magyarok részére is szép síremlékek, kripták épültek. 1828-ban ez a temető betelt, ekkor nyitották meg a Szántód felé vezető út baloldalán a mai új temető mellett a Felső temetőt. Toponáron az 1800-as években jelentős zsidó közösség élt. Betelepülésüket a kaposvári letelepülés korlátozása, valamint az uradalom kereskedelmi tevékenységében betöltött szerepük segítette elő. Temetőjüket elkülönítve a kaposvári út mentén hozták létre. Az Ó temetőt 1949-ben újra megnyitották és 1968-ig temettek arra a részre, amelyet az elmúlt évben kitisztítottak. Még ma is végeznek rátemetéseket.

Toponári temető

Töröcskei temető
Nyitóoldal